SZKOŁA PODSTAWOWA

IM. KS. ADOLFA CHOJNACKIEGO W ZAGÓRZU

2021 logo 1680856572 50pr


wspieramy malopolskie talenty wspieramy malopolskie talenty plakat
malopolskie talenty koloref kolor 72dpi

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015 odbyło się 1 września 2014r. Naukę rozpoczęło 227 uczniów (153 w Szkole Podstawowej i 74 w Publicznym Gimnazjum). W skład grona pedagogicznego weszli następujący nauczyciele:

 

Miranowicz Maria – dyrektor szkoły
Grzywnowicz Monika – zastępca dyrektora

 

Bieniek Beata   Zdebik Agata  Braś Małgorzata
Chrapek Ewa
Doległo Krystyna
Domin Helena
Dorman Renata        
Kobiałka Zenon
Koffer Magdalena
Kraśniewska Agata
Maj Mariusz
Moskała Liliana
Mucha Renata                                
Woźniak Magdalena

Niemczyk Paweł
Nowotny Ewa
Pawlik Iwona
Piłat-Korpała Jolanta
Popielnicka Ewa                              
ks. Pytel Zbigniew                              
Sitko Katarzyna

W roku szkolnym 2014/15 w Szkole Podstawowej i Gimnazjum realizowane były projekty:Aktywny w szkole - aktywny w życiu, Na własne konto, Szkoła z klasą – 2.0, Kluczowe kompetencje to podstawa, Gimnazjum kluczowych kompetencji. Uczniowie biorący udział w projekcie "Kluczowe kompetencje to podstawa" prezentowali wyniki całorocznej pracy podczas "Festiwalu nauki". Każda grupa została doceniona przez jury. Grupa taneczna oraz uczennice kółka dziennikarskiego zajęły I miejsce i w nagrodę otrzymały wycieczkę do Warszawy. Wcześniej w Warszawie były opiekunki zajęć prowadzonych w ramach projektów "Kluczowe kompetencje to podstawa" w szkole podstawowej oraz "Gimnazjum kluczowych kompetencji" w gimnazjum: Renata Dorman, Sylwia Mochel - Gierula, Ewa Popielnicka i Magdalena Woźniak. Wzięły one udział w warsztatach               dla nauczycieli z fizyki i robotyki zorganizowanych przez Centrum Naukowe "Kopernik". Wyjazd dla nauczycieli z gmin Babice i Trzebinia został zorganizowany przez organ prowadzący oba projekty Towarzystwo Oświatowe Ziemi Chrzanowskiej,

Najważniejsze wydarzenia i inicjatywy tego roku to: 

"Wieczór pieśni i piosenki patriotycznej" z okazji Święta Niepodległości, na który przybyli licznie uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz emeryci, panie z koła gospodyń wiejskich, a także inni mieszkańcy naszej miejscowości i radni.          

I Powiatowy Konkurs Piosenki w  Języku Obcym. W sali strażnicy OSP w Zagórzu przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjów z Chrzanowa, Libiąża, Trzebini, Żarek, Kwaczały, Mętkowa, Babic, Jankowic, Rozkochowa i Zagórza śpiewali piosenki z repertuaru zespołu Abba w języku angielskim i niemieckim.                                                                                                                                                                                                      „Dni Twórczości Szkolnej”, w ramach których odbył się m.in. konkurs piosenki z okazji 25 lat samorządu terytorialnego. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: zastępca Wójta Gminy Babice - Andrzej Uryga, dyrektor GZOSiP - Lucyna Siba, radni: Ewa Bolek, Iwona Tarabuła,                   Anna Palka, Anna Gucik, Kamil Myrcik oraz przedstawicie społeczności Zagórza - Wiesława Macuda i Leon Kozioł.                                                        W marcu uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w warsztatach "Twórcza wiosna". Trzeba było wykonać trzy zadania, a na koniec klasy wraz           z opiekunami przemaszerowali główną ulicą Zagórza z wykonanymi gaikami.                                                                                                                    Odbyły się też warsztaty wielkanocne, które zorganizowała klasa 1 PG przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich w Zagórzu. Uczniowie pokazali wykonane przez siebie różnego rodzaju ozdoby świąteczne, ale także uczyli składania serwetek w wielkanocny koszyczek. Dla łasuchów przygotowano wielkanocne wypieki. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały kolorowe pisanki, śliczne kwiaty z bibuły i wielkanocne palmy. Pokazywały wytwory swojej pracy, ale także uczyły wszystkich chętnych ozdabiania jajek różnymi technikami, wiązania gałązek w palmy                           i dekorowania ich własnoręcznie wykonanymi kwiatami. Efektem końcowym warsztatów była wspólnie wykonana palma oraz papierowe pisanki ozdabiane przez każdą klasę.                                                                                                                                                                                                 Natomiast przed Świętami Bożego Narodzenia cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej aby wspólnie kolędować. Zaprezentowali się kolejno: uczennice klasy 3b, uczniowie kl. 1b, kl. 2, kl. 3a i 3b ze szkoły podstawowej, a następnie soliści i zespoły z klasy                 3 gimnazjum - wyróżnieni podczas szkolnego konkursu kolęd, a na koniec wszyscy razem zaśpiewali kolędę "Przybieżeli do Betlejem".                              

Na zakończenie karnawału odbył się bal w strojach karnawałowych dla uczniów szkoły podstawowej. Zabawę prowadził wodzirej skutecznie zachęcający do udziału w tańcach i konkursach z nagrodami.

Z okazji Dnia Patrona naszej szkoły zorganizowano II Bieg po zdrowie im. ks. Adolfa Chojnackiego. Do biegu zgłosiło się 110 ochotników w tym dzieci młodsze, starsze i dorośli. Wszyscy, którym udało się przebiec wyznaczoną trasę brali udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. A były to: nagroda główna - rower, i deskorolki i hulajnogi. Nagrody ufundowali: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Babicach, Rada Sołecka i firma ,,Gut”.                                                              

Uczniowie i uczennice brali w tym roku udział i zdobywali nagrody w wielu ciekawych konkursach.                                                                      Najciekawszym z nich był konkurs „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W ramach „Wiosennego Konkursu Akademii Przyjaciół Pszczół na piątkę”               podjęli różne działania na rzecz pszczołowatych. Uczennice gimnazjum przeprowadziły: lekcję dla uczniów klas 1-2 szkoły podstawowej, prezentując przygotowane przez siebie zadania i ćwiczenia dla najmłodszych uczniów szkoły, którzy na koniec wykonali plakaty o pszczołach, dla wszystkich nauczycieli i uczniów przygotowały degustację różnych gatunków miodów i orzeźwiających sałatek owocowych z miodem oraz  gazetki na temat pszczół, zagrożeń spowodowanych działaniami człowieka i 5 Zasad Przyjaciół Pszczół,
Uczniowie przygotowali domki dla pszczół dziko żyjących, które rozmieścili w przyszkolnym ogrodzie. Zasadzili też krzewy i zasiali kwiaty przyjazne pszczołom na skalniaku.

W minionym roku szkolnym szkołę naszą odwiedziło kilku interesujących gości: Justyn Kołek znany w Polsce grzybiarz i grzyboznawca.   Przeprowadził prelekcje dla młodszych oraz starszych uczniów. Dzięki kolorowym zdjęciom oraz eksponatom grzyboznawcy, można było zobaczyć rzadko spotykane gatunki, które rosną w naszych lasach. Pan Kołek wyjaśnił również gdzie szukać grzybów, jak należy je zbierać oraz czyścić przed przygotowaniem do zjedzenia, a także jak zachować się w razie zatrucia.                                                                                                                               Paula Gorycka, zdobywczyni wysokich miejsc na mistrzostwach Polski, mistrzostwach Europy, mistrzostwach Świata.                                                       W ostatnim tygodniu maja w ramach projektu ,,EuroWeek” gościły wolontariuszki z Manili - z Filipin i z Bukaresztu - z Rumunii, które prowadziły   dla warsztaty języka angielskiego i które były współrealizatorkami „tygodnia w języku angielskim”.

W ramach współpracy polsko - austriackiej odbyła się rozmowa  wideo przez Skype'a  z grupą młodzieży ze szkoły w Pischelsdorfie. Przedstawiciele klasy 6a i 6b oraz uczniowie z ZS w Babicach rozmawiali  w języku angielskim ze swoimi kolegami z klasy 3c tamtejszej Mittelschule.

Uczniowie szkoły działali się aktywnie w ramach różnego rodzaju akcji. W ramachakcji "Sadzimy drzewa" dzięki Fundacji "Bio-Ogrody", która dostarczyła sadzonki,  uczniowie klasy 3 gimnazjum posadzili młode drzewa. Powstała urokliwa aleja jarzębinowo – brzozowa. Uczniowie klasy drugiej gimnazjum wraz z przedstawicielką firmy "Bio Ogrody" z Babic sadzili drzewka, krzew i kwiaty ufundowane przez fundację na rzecz szkoły.

26 czerwca odbyła się w naszej szkole uroczystość zakończenia roku szkolnego. Włączając się w  kampanię organizowaną przez Polską Akcję Humanitarną "Razem dla Nepalu" zamiast kwiatów dla nauczycieli, uczniowie zebrali pieniądze, które przeznaczyli właśnie na ten cel. Uzbierano kwotę 878, 50 r.