W ramach projektu Erasmus + "Social Media - Natural Learning Environment",  powstało także koło naukowo – kulinarne, który prowadzą nasi nauczyciele p. Ewa Chrapek i p. Magdalena Woźniak.

W ramach działań naszego koła uczniowie będą poznawać przemiany zachodzące w naszym życiu i przyrodzie wykonując doświadczenia z chemii, fizyki i biologii.

Ponadto będziemy korzystając z różnych aplikacji kulinarnych przygotowywać ciekawe i zdrowe dania. Nasze działania wzbogacać będziemy o gazetkę w języku angielskim, na której prezentować będziemy ważne i atrakcyjne informacje o potrawach i ich wpływie na nasze zdrowie.

Nasze działania można obejrzeć na krótkich filmikach do których dodajemy linki.

Koło naukowo - kulinarne / Scientific and culinary club - cooking /

Koło naukowo - kulinarne / Scientific and culinary club - science /

Erasmus + Scientific and culinary club

As part of the Erasmus + project "Social Media - Natural Learning Environment" a science and culinary club was established which is lead by our teachers Ewa Chrapek and Magdalena Woźniak.

Students will learn about the changes that take place in our daily life as well as in the nature, by performing physical, chemical and biological experiments.

We are planning to use a lot of intresting cooking apps that help us to prepare delicious meals.

You will be able to see everything we do on our school board ( also in English ).

There will be plenty of essential information about the dishes we prepare and their influence on people' s health.

The effects of our work can be viewed on short videos to which we provide links

Koło naukowo - kulinarne / Scientific and culinary club - cooking /

Koło naukowo - kulinarne / Scientific and culinary club - science /